EDUKACJA GLOBALNA W KLASACH II

W październiku Biblioteka szkolna rozpoczęła realizację innowacji pedagogicznej polegającej na podniesieniu kompetencji uczniów z zakresu edukacji globalnej. Głównym celem projektu jest wypracowanie postawy życia w zgodzie z naturą i uświadomienie uczniom współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych mających wpływ na środowisko.
Dodatkowo chcemy ukazać wyraźny wpływ człowieka na globalne procesy i wpływ globalnych procesów na życie człowieka.
Podczas zajęć są wykorzystywane trzy opowiadania kamishibai wydane przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi:

1. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?”- opowieść o wycince lasów z Puszczą Białowieską i Puszczą Amazońską w roli głównej
  2. „Gadatliwy ptak Narina”- afrykańska opowieść o braku dostępu do żywności
  3. „Po drugiej stronie gór” – opowieść o braku dostępu do edukacji i wody w krajach globalnego południa.

Uczniowie wszystkich klas II aktywnie uczestniczą w lekcjach, zadają bardzo ciekawe pytania i z łatwością radzą sobie z rozwiązaniem testów oraz eko-krzyżówek.