WYDARZENIA

SANSEWIERIA – WDZIĘCZNA ROŚLINA DO UPRAWY W NASZYCH DOMACH

Na ostatnich zajęciach, uczestnicy koła przyrodniczo-ekologicznego zajęli się sadzeniem własnej roślinki, a dokładniej sansewierii, żartobliwie nazywanej ,,językiem teściowej”. Najpierw poznaliśmy wymagania rośliny i przygotowaliśmy stanowiska pracy. Następnie do doniczek włożyliśmy drenaż z keramzytu, na którym pojawiła się warstwa ziemi. Na takie podłoże została wygodnie ułożona sadzonka, która następnie została otulona przez kolejną warstwę ziemi. Wszyscy świetnie się bawili i zabrali ze sobą do domu nowego przyjaciela :).
Kacper I.

ZAJĘCIA NA TEMAT „ JAK DBAĆ O SWOJE ZĘBY, ABY BYŁY PIĘKNE I ZDROWE”
Uczennica klasy V c Julia Dereczenik poprowadziła zajęcia koła dla uczniów klas czwartych. Julia zaprezentowała informacje dotyczące budowy zęba. Pokazała jak prawidłowo szczotkować zęby a także przedstawiła inne sposoby dbania o higienę jamy ustnej.
To były bardzo wartościowe zajęcia, gdyż każdy z nas chce mieć zdrowe i piękne zęby.

SUKCES KACPRA – UCZNIA KLASY 5A

konkurs 1

konkurs 1

Uczniowie klas piątych uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie „Jak Parki Narodowe pięknieją dzięki Funduszom Europejskim”.
Organizatorami konkursu było Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.  Ponadto Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.
Wśród wyróżnionych znalazła się praca Kacpra Kryszczyńskiego z klasy V a.
Gratulacje!

KONKURS „LAS I JEGO MIESZKAŃCY”

 14 grudnia odbył się Konkurs „Las i jego mieszkańcy”. Konkurs był przygotowany przez uczniów dla uczniów. Ósmoklasiści z koła przyrodniczo – ekologicznego samodzielnie przygotowali i przeprowadzili konkurs w grupie piątoklasistów. Udział w konkursie był okazją dla młodszych kolegów do powtórzenia wiedzy o lesie, jego znaczeniu dla przyrody i człowieka.

AKCJA SEGREGACJA

Na szkolnym korytarzu pojawiły się pojemniki do selektywnej zbiórki surowców wtórnych. We wszystkich klasach V-VIII zostały przeprowadzone warsztaty dotyczące prawidłowego zagospodarowania odpadów powstających w szkole i w gospodarstwie domowym.
Przy tej okazji przypomnieliśmy o szkolnej zbiórce baterii, którą od lat prowadzimy z firmą REBA, oraz o zbiórce korków prowadzonej na rzecz naszego ucznia Filipa jeżdżącego na wózku inwalidzkim.

WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”

Międzyszkolny konkurs fotograficzny „Przyroda wokół nas” rozstrzygnięty.
Celem konkursu było:

  • Rozwijanie zainteresowania światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem;
  • Popularyzowanie piękna i różnorodności przyrody najbliższej okolicy;
  • Doskonalenie umiejętności prowadzenia i dokumentowania obserwacji przyrodniczych;
  • Rozwijanie wrażliwości artystycznej, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży.

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu Zgierza.
W konkursie wzięli udział uczniowie z trzech zgierskich szkół. Do konkursu zgłoszono 47 fotografii w dwóch kategoriach tematycznych: krajobraz i obiekt przyrodniczy.

Nagrody i wyróżnienia otrzymują:

Kategoria: krajobraz
Nagroda:
Bartosz Słowiński uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgierzu
Barbara Łagutko uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Zgierzu

Wyróżnienie:
Anna Kajmers uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu
Dominika Sikorska uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgierzu

Kategoria: obiekt przyrodniczy
Nagroda:
Kornelia Kowganko uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierz
Lena Drabik uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu

Wyróżnienie:
Jan Krzemień uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu
Aleksandra Mastalerz uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu
Zuzanna Kaźmierczak uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Zgierzu
Paulina Dobrocińska uczennica Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu
Wojciech Skalmierski uczeń Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu

Gratulacje!
Dyplomy i nagrody zostaną przekazane laureatom konkursu.
Nagrodzone prace wzbogaciły galerię zdjęć na ścianie Ekopracowni w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
Konkurs odbył się w ramach projektu „Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu”.

 

ZAJĘCIA TERENOWE W LESIE ŁAGIEWNICKIM

16 listopada uczniowie klasy V c uczestniczyli w zajęciach terenowych w Lesie Łagiewnickim. Uczniowie doskonalili umiejętność poruszania się w terenie z wykorzystaniem mapy i kompasu. Podczas wędrówki poznawali różnorodność i piękno przyrody łagiewnickiego lasu.

WYSTAWA I WARSZTATY „Z EKOLOGIĄ NA TY”

Na zajęciach koła przyrodniczo – ekologicznego uczniowie przygotowali wystawę „Z ekologią na Ty”. Na wystawie zaprezentowali informacje jak ludzie na co dzień  powinni postępować, aby nasze zachowania nie szkodziły przyrodzie. Konkretne wskazówki pokazują, że nawet niewielki wysiłek z naszej strony może poprawić tak wiele i sprawić, że środowisko będzie czystsze i zdrowsze.
Twórcy wystawy, aby zainteresować społeczność szkolną przedstawioną problematyką, w oparciu o wystawę przygotowali warsztaty ekologiczne. Warsztaty zostały zrealizowane we wszystkich klasach starszych.
Najlepiej uczymy się przez aktywne działanie i przeżywanie, dlatego też mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły, biorąc udział w tych warsztatach, dużo się nauczyli i że zdobytą wiedzą podzielą się ze swoimi bliskimi i wprowadzą ekologiczne zasady w swoich domach.

WARSZTATY „ZWIERZĘTA SĄ JAK LUDZIE, CZUJĄ!”

Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Na zajęciach Koła przyrodniczo – ekologicznego odbyły się warsztaty „Zwierzęta są jak ludzie, czują”.
Podczas spotkania rozmawialiśmy o prawach zwierząt, oraz o naszych obowiązkach jako opiekunów.
Wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zorganizowaliśmy zbiórkę darów dla schroniska dla zwierząt w Jesionce.

KONKURS PRZYRODNICY „CZYJ TO LIŚĆ?”

19 października odbył się Szkolny konkurs przyrodniczy „Czyj to liść?”
Podczas konkursu na podstawie zielnikowych okazów i fotografii uczniowie rozpoznawali pospolite gatunki drzew i krzewów Polski.
Najlepiej wypadły dziewczyny: Julia Mikołajczyk i Julia Dereczenik z klasy V c oraz Karolina Pieprzowska z klasy VII b.
Gratulacje.

WARSZTATY EKOLOGICZNE  „GLOBALNE ŚNIADANIE”

Uczniowie klasy IV d rozmawiali o problemie nierównego dostępu do żywności na świecie. Dowiedzieli się, że wiele osób w różnych częściach świata nigdy nie ma możliwości najedzenia się do syta, podczas gdy w najbogatszych krajach marnuje się codziennie wiele ton jedzenia. Zastanawialiśmy się również co kupować i co jeść, aby nasze postępowanie minimalnie wpływało na naszą przyrodę. Powinniśmy wszyscy postawić na lokalne produkty.

WARSZTATY EKOLOGICZNE  „KLIMATYCZNI – CO KAŻDY Z NAS MOŻE ZROBIĆ DLA OCHRONY KLIMATU”

 W klasie V b odbyły się warsztaty „KLIMATYCZNI – CO KAŻDY Z NAS MOŻE ZROBIĆ DLA OCHRONY KLIMATU”. Podczas spotkania rozmawialiśmy o zmianach jakie zachodzą w kimacie Ziemi i jakie są tego konsekwencje dla życia człowieka i innych organizmów. Mówiliśmy o  naszych codziennych zachowaniach, które maja wpływ na zmiany klimatu. Zastanawialiśmy się w jaki sposób zmieniając swoje codzienne nawyki możemy chronić klimat i jak namawiać do ochrony klimatu innych.

WARSZTATY „UWAGA, ALARM ANTYSMOGOWY!”

W środę  20 października w klasach 5c i 8b odbyły się warsztaty „Uwaga alarm antysmogowy” zorganizowane przy współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z problemem zanieczyszczenia powietrza i jak to wpływa na zdrowie człowieka. Wykonując proste doświadczenia dowiedzieli się jak powstaje smog. Rozmawialiśmy również w jaki sposób można ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

WYSTAWA „JAKI TO LIŚĆ?”

Na holu naszej szkoły pojawiła się wystawa „ Jaki to liść?”
Uczniowie przygotowali karty zielnika, na których zaprezentowali pospolite gatunki drzew i krzewów Polski.
Wystawa jest punktem wyjścia do zorganizowania konkursu podczas, którego chętni uczniowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętność rozpoznawania drzew i krzewów Polski.
Konkurs odbędzie się we wtorek 19 października na 8 godzinie lekcyjnej.

WYCIECZKA KLASY 8C DO PASIEKI W LIPCE

Dnia 22 IX pojechaliśmy na wycieczkę klasową do pasieki w Lipce. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą pszczelarza i życiem pszczół.
Pan pszczelarz przekazał nam różne ciekawostki o życiu owadów. Zdobytą wiedzę mogliśmy sprawdzić podczas quizu. Następnie zjedliśmy kiełbaski z ogniska oraz poszliśmy nakarmić kozy w ich zagrodzie. Mieliśmy też okazję założyć kapelusze pszczelarskie i zobaczyć ul od środka.
Uważam, że na wycieczce uczniowie mogli naprawdę produktywnie spędzić czas, pogłębić swoją wiedzę o pszczołach. Był to również dobry czas na integrację zespołu klasowego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się tam wybierzemy.
Paulina z klasy 8c

WARSZTATY „DRZEWA I KRZEWY NAJBLIŻSZEJ OKOLICY”

Na zajęciach koła przyrodniczo-ekologicznego uczniowie, z wykorzystaniem przewodników, rozpoznawali drzewa i krzewy znajdujące się w okolicy szkoły.

WARSZTATY EKOLOGICZNE ZORGANIZOWANE PRZY WSPÓŁPRACY Z WFOŚiGW w ŁODZI

W piątek 1 października odbyły się warsztaty ekologiczne na temat programu „Czyste powietrze”. Zespoły uczniowskie w „Pokoju wyzwań” z dużym zaangażowaniem rozwiązywały zdania i zdobywały wiedzę na temat sposobów zmniejszenia smogu, poprzez zastosowanie ekologicznych rozwiązań w swoich domach.
Dużo emocji, fajna zabawa i praktyczna wiedza. To była bardzo ciekawa lekcja ekologii.

UDZIAŁ W RAJDZIE EKOLOGICZNYM „CZYSTE OSIEDLE”

W piątek 17.09.2021r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rajdzie ekologicznym „Czyste osiedle” organizowanym przez Urząd Miasta Zgierza. Grupa uczniów wędrowała według wyznaczonej trasy. Podczas wędrówki zbieraliśmy śmieci porządkując nasze osiedle i rozwiązywaliśmy zadania, dzięki którym utrwaliliśmy wiedzę dotyczącą prawidłowego gospodarowania odpadami i rozwijaliśmy kreatywność.
Rajd zakończył się w Parku Miejskim.

WYCIECZKA EDUKACYJNA DO PASIEKI W LIPCE

W czwartek 16 września odbyła się wycieczka do Pasieki w Lipce. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczo-ekologicznych. Pan Dariusz – pszczelarz w bardzo ciekawy sposób opowiadał o życiu pszczół i ich roli dla istnienia życia na Ziemi. Uczniowie mieli też okazję na bliski kontakt ze zwierzętami gospodarskimi. Następnie odbyła się degustacja miodów i ognisko z kiełbaskami. Wycieczka była również okazją do budowania dobrych relacji i integracji zespołu klasowego.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM „PRZYRODA WOKÓŁ NAS”

logo

logo

Zapraszamy uczniów klas IV-VIII naszej szkoły oraz wszystkich szkół podstawowych z terenu miasta Zgierza do udziału w Międzyszkolnym konkursie fotograficznym „Przyroda wokół nas”.

Celem konkursu jest:

  • Rozwijanie zainteresowania światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem;
  • Popularyzowanie piękna i różnorodności przyrody najbliższej okolicy;
  • Doskonalenie umiejętności prowadzenia i dokumentowania obserwacji przyrodniczych;
  • Rozwijanie wrażliwości artystycznej, wyobraźni i kreatywności dzieci i młodzieży.

Regulamin konkursu w załączniku.

REGULAMIN MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO – plik.pdf

FASCYNUJĄCY ŚWIAT POD MIKROSKOPEM

Na zajęciach koła przyrodniczo-ekologicznego odbyły się warsztaty z budowy mikroskopu i zasad prowadzenia obserwacji mikroskopowych. Następnie uczniowie samodzielnie odkrywali świat pod mikroskopem. Prowadzili obserwacje mikroorganizmów, a także poznali budowę tkankową roślin, zwierząt i człowieka. Zajęcia odbywały się w ramach projektu „Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu”.
To były fascynujące zajęcia.

KONKURS WIEDZY O EKOLOGII I OCHRONIE ŚRODOWISKA

17 czerwca odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o ekologii i ochronie środowiska. W konkursie wzięli udział uczniowie klas ósmych. Najlepszy wynik i nagrodę otrzymał Mateusz Kozulski z klasy VIII a.
Gratulacje!

OCHRONA ŚRODOWISKA – WYZWANIE XXI w

Uczniowie klas ósmych przygotowali prezentacje w ramach projektu „OCHRONA ŚRODOWISKA – WYZWANIE XXI w”. Tematy prezentacji dotyczyły problemów ekologicznych naszej planety. Uczniowie pracowali w zespołach.
Powstały prace na temat:

  1. Co o bateriach, każdy wiedzieć powinien.
  2. Ginący świat.
  3. Gospodarka odpadami.
  4. Energia.
  5. Ochrona przyrody w Polsce
  6. Znaczenie lasów dla istnienia życia na Ziemi.
  7. Woda – zasoby i racjonalne gospodarowanie nimi.
  8. Ekologiczne zagrożenia dla naszej planety.
  9. Ekologiczne zachowania na co dzień.

Prezentacje zostały wykorzystane na lekcjach biologii do realizacji treści programowych. Były również pomocne w przygotowaniu się uczniów do konkursu wiedzy o ekologii i ochronie środowiska.

WARSZTATY – CO W TRAWIE PISZCZY?

Podczas zajęć koła przyrodniczo-ekologicznego odbyły się warsztaty pt. „Co w trawie piszczy?”, podczas których uczniowie obserwowali i fotografowali spotkane w terenie organizmy. Zebrany materiał prezentowany był na tablicy interaktywnej w naszej Ekopracowni, a także posłużył do przygotowania wystawy pod tym samym tytułem.

Uczniowie klas IV-VII przygotowali wiersze i piosenki o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, które następnie zaprezentowali przed koleżankami i kolegami z klasy.
Oto niektóre z prezentacji:

 

OTWARCIE EKOPRACOWNI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 W ZGIERZU

17 maja 2021 r w naszej szkole odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście
– Prezydent Miasta Zgierza Pan Przemysław Staniszewski
– Naczelnik Wydziału Edukacji i Młodzieży Pan Marek Lipiec
– Zastępca Naczelnika Pani Małgorzata Andrzejewska
a także
– Dyrektor szkoły Pani Liliana Sobieska – Jędruszczak
– nauczycielka przyrody i biologii Pani Jolanta Ignaczak, która opracowała projekt i czuwa nad jego realizacją
– oraz grupa uczniów.
Uroczyste przecięcie wstęgi zainaugurowało działalność naszej Ekopracowni.
Spotkanie uświetniła wystawa prac plastycznych pod hasłem „Jestem po stronie natury” oraz koncert w wykonaniu uczniów „ Przyroda w poezji i piosence”.
Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali zakupione pomoce dydaktyczne. Uczennice Marysia i Joasia wykorzystując możliwości sprzętu multimedialnego przedstawiły prezentację pod jakże aktualnym tytułem „ Odporność i szczepienia”.
Uroczystość przebiegała w miłej, kameralnej atmosferze.
Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, wsparciu Urzędu Miasta Zgierza oraz zaangażowaniu pracowników naszej szkoły.

Autorem zdjęć jest Krzysztof Głowacki/UMZ

KONKURS „JESTEM PO STRONIE NATURY” ROZSTRZYGNIĘTY

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pod hasłem „Jestem po stronie natury”. Konkurs odbył się w ramach projektu „Ekopracownia w Szkole Podstawowej nr 8 w Zgierzu” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi na problemy ekologiczne naszej planety. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV – VIII.
Nagrody otrzymali:
I miejsce – Amelia Klimczak klasa IV c
I miejsce – Bartosz Olczak klasa VI a
II miejsce – Kornelia Kowganko klasa IV c
II miejsce – Michalina Kaczmarczyk klasa IV d
III miejsce – Adam Wojcieszek klasa VI a
III miejsce – Maria Michalak klasa VII b
III miejsce – Amelia Uzarska klasa VI a

EKOPRACOWNIA W NASZEJ SZKOLE.
Miło jest nam poinformować, że nasza ekopracownia jest już gotowa.
Projekt został zrealizowany przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się w szkole i każda lekcja w nowej ekopracowni będzie fascynującym spotkaniem z przyrodą i zachętą do zgłębiania jej tajników.

Comments are closed.