„Od kropki wszystko się zaczęło…” – inspirująca książka tematem akcji szkolnej

W 2003 roku znany amerykański pisarz i ilustrator książeczek dla dzieci Peter H. Reynolds wydał opowieść „The Dot”. Opowiada ona o historii małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Książka została wydana w ponad 20 językach i przetłumaczona na język Braille’a, stając się światowym hitem. Opowieść ta stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i bibliotekarzy i w ten sposób w 2008 roku powstał Międzynarodowy Dzień Kropki. Inicjatywa ta ma pobudzać wiarę w swoje możliwości zachęcając do tworzenia.

W tym roku do udziału w akcji zaprosiliśmy wszystkich uczniów klas czwartych. Ich zadaniem było wykazanie się kreatywnością i wykonanie oryginalnej pracy plastycznej w kształcie kropki, na której umieszczano cytat z ulubionej książki, podawano jej autora i tytuł. Ponadto obowiązywał tego dnia strój z elementami kropek i tu znów niektórzy wykazali się pomysłowością ozdabiając własnoręcznie koszulki. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie prezentowali prace, opowiadali o swoich zainteresowaniach czytelniczych, a następnie na korytarzu powstała Galeria Kropki, gdzie wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.